Scenariusz lekcji języka polskiego w kl. III gimnazjum
Czas: 2 godziny lekcyjne.
Cel główny: znaczenie różnych rodzajów miłości w życiu człowieka.
Cele operacyjne:
uczeń:
kultury,
-
rozumie znaczenie i rolę miłości w życiu człowieka,
-
analizuje i interpretuje teksty kultury z motywem `miłości,
-
tworzy słowniczek tematyczny wokół słowa „miłość”,
-
odróżnia wyrazy bliskoznaczne od pokrewnych i potrafi zas-
tosować,
z pamiętnika, wywiad, opis przeżyć wewnętrznych, opowiadanie twór-
cze,
Ścieżki edukacyjne: czytelniczo – medialna, filozoficzna.
Środki dydaktyczne: fragment adaptacji filmowej Franco Zefirellego
pt. „Romeo i Julia”, reprodukcje obrazów: Jana Vermeera van Delft pt.”Czytająca list”, Pabla Picassa pt.”Pocałunek”, plakat Andrzeja Pągowskiego „Romeo i Julia”, muzyka do baletu „Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa, „Dzieje Tristana i Izoldy”, fragmenty dramatu muzycznego Richarda Wagnera pt.„Tristan i Izolda”, fragmenty „Biblii” i „Mitologii”, „Słownik wyrazów bliskoznacznych”, „Słownik frazeologiczny”, „Słownik
antonimów”, „Słownik mitów i tradycji kultury” Władysława Kopalińskiego, „Szkolny słownik motywów literackich”, arkusze szarego papieru, mazaki,
magnetofon, video.
Metody pracy: praca z tekstem, burza mózgów, wernisaż plakatów
teatralnych i filmowych wykonanych przez uczniów, drama, metoda ot-
wartego ucha, redagowanie tekstów, praca ze słownikami, analiza reprodukcji obrazu, odbiór dzieła muzycznego.
Formy pracy: praca w grupie, praca zespołowa, praca indywidualna.
Przebieg lekcji:
-
Podział klasy na grupy ( uczniowie losują kolorowe kartki, w ten sposób powstaje 5 grup ).
-
Ćwiczenia na wyciszenie ( uczniowie, słuchając muzyki R.Wagnera, komentują odgłosy dochodzące z zewnątrz ).
-
Metodą dramy chętni uczniowie odgrywają różne rodzaje uczuć, a po-
zostali nazywają je.
-
Podanie tematu i celu lekcji.
-
Liderzy grup losują instrukcje.
-
Praca grup nad zagadnieniami ( wypełnianie kart pracy ).
Grupa I
zadania uzupełnij je, korzystając ze słownika synonimów ).
Grupa II
miłość.
kiej J. Vermeera van Delfta pt. ”Czytająca list”.
Grupa III
pnie uzupełnij przykładami ze słownika frazeologicznego.
należy do Ciebie ).
Grupa IV
mie kartki z pamiętnika.
Grupa V
ze słownika.
znał rozczarowania w miłości.
-
Prezentacje wyników pracy przez liderów grup.
8. Podsumowanie w formie metody „otwartego ucha”. Uczniowie stając
w kręgu, chwytają się za ręce i uzupełniają wypowiedź: „Życie bez
miłości jest dla mnie....”.
9.Zadanie domowe ( 1 temat do wyboru ):
formie.
-
Zredaguj prawdopodobny dialog zakochanych na zaprezentowanych ilustracjach twoich rówieśników lub reprodukcji obrazu P.Picassa pt. „Pocałunek”.
-
Jeśli jesteś miłośnikiem komiksów, spróbuj swoich sił w tej formie,
wykorzystując fragment dowolnego utworu z motywem o tematyce
miłosnej.
10. Ewaluacja : 2 tarcze strzeleckie, na których uczniowie zaznaczają:
prowadzący ).
uwagi, współpraca z innymi ).
Opracowały: Anna Dańko ( GM 16 w Szczecinie ),
Joanna Rodecka ( GM 12 w Szczecinie ).
Anna Dańko – nauczycielka j. polskiego w Gimnazjum nr 16
w Szczecinie. Współorganzatorka Międzyszkolnego Koła Polonistycznego. Przez wiele lat współpracowała z Uniwersytetem Szczecińskim, prowadząc szkołę ćwiczeń dla studentów filologii pol.
Długoletni opiekun praktyk studenckich oraz Samorządu Uczniows-
kiego. Autorka testów egzaminacyjnych do klas wstępnych przy XII
LO. Współpracuje ze świetlicą środowiskową ZHP. Cieszy się
uznaniem wśród dzieci i rodziców. Utrzymuje stałe kontakty ze
swoimi absolwentami. Kilkakrotnie nagradzana przez dyrekcję za
swoją pracę. Szczególną satysfakcję sprawił jej tytuł przyznany przez
młodzież „Najbardziej uczynnego nauczyciela”.
Joanna Rodecka – nauczycielka j. polskiego w Gimnazjum nr 12
w Szczecinie. Współorganizatorka Festiwalu Kabaretów dla gimnazjów
miasta Szczecina i województwa zachodniopomorskiego. Opiekunka koła
teatralnego „Co jest grane?” i klasy teatralno – medialnej z programem
autorskim. Od wielu lat współpracuje z Towarzystwem Kultury Teatral-
nej. Autorka publikacji pedagogicznych oraz tekstów inscenizacji. Cieszy
się uznaniem rodziców i administracji oświatowej. Kilkakrotnie nagradza-
na przez dyrekcję szkoły. Jej wychowankowie są laureatami i finalistami
olimpiad przedmiotowych, konkursów recytatorskich i inscenizacyjnych.
Największą satysfakcję sprawił jej dyplom przyznawany przez młodzież
gimnazjum „Nauczyciel, któremu najwięcej zawdzięczamy”. |